neděle 25. prosince 2016

DO YOU LIKE CHRISTMAS?


  Je to zvláštní. Každý rok, se opakují různé zvyky, rituály a tradice. Dodržujeme je, aniž bysme chtěli. Nepřemýšlíme, kde se vzaly. Zkrátka to tak máme v hlavě nastavené. Nejvíce nás k tomu vedou rodiče, prarodiče, často i školky, nebo snad školy a občas i přátelé.
 Včera byl Štědrý den. Stromeček, světýlka, dárečky. Celé Vánoce jsou jedna velká tradice. Je to krása. Kdy a kde nás tedy napadlo věšet jmelí a zdobit stromeček a dávat si dárky a vůbec tolik oslavovat? Protože mě to zajímalo, podívala jsem se některým tradicím na zub. Tak hezké počtení! 

  Spousta jídla, dárečky a večírky. Věřili byste, že tuto tradici jsme ‘podědili' od Římanů? Vzorem pro mnohé vánoční zábavy totiž byly saturnálie, tedy římský svátek slavený někdy uprostřed prosince. Patřilo sem hodování, dávání dárků a večírky. Mimo jiné se ani neobchodovalo, ani nepracovalo.

  Vánoční svíčky, krásná to tradice. Evropané zdobívali své domy svíčkami a různými stálezelenými rostlinami, aby tím oslavovali zimní slunovrat a odháněli zlé duchy. K těmto stálezeleným rostlinám patřila i cesmína a jmelí, které podle druidů měly magické účinky. Například cesmína znamenala příslib návratu slunce.

  Vánoční stromeček. Uctívání stromů, bylo pro Evropany každodenní záležitostí a to i po jejich obrácení na křesťaství. A tak se během oslav zimního slunovratu zachoval zvyk umístit strom u vchodu, nebo také uvnitř domu.

  A proč slavíme Vánoce? Z křesťasnkého hlediska jsou Vánoce svátkem narození Ježíše, ačkoliv není nikde dokázáno, že se narodil právě 24. prosince. Je možné, že církevní představitelé určili datum právě podle již zmíněných saturnálií (kdo ví :)). Nicméně je hezké, že si téměř dvě miliardy lidí po celém světě připomínají narození Božího syna (často aniž by to věděli) a to ať už 7.ledna, nebo 25.prosince. 
Samozřejmě, že 2/7 miliard není tak moc a to také proto, že ačkoliv je nejrozšířenější náboženství křesťanství, ne všichni křesťané Vánoce slaví například pro to, že první křesťané narození Ježíše neslavili nebo proto, že Ježíš sám nám neříká abysme slavili jeho narození, nýbrž smrt. Vánoce zkrátka mohou pro každého znamenat něco jiného, a tak je slaví (či neslaví) jinak, než ostatní. 
 Já mám díky své rodině a kamarádům malé Vánoce každý den, protože jsou to pro mne hlavně svátky lásky (a jsem opravdu moc ráda, že nemusím každý rok čekat na ten týden, haha).
 Každý den se cítím milována. A moc to přeji každému z Vás, protože si myslím, že je to jeden z nejdůležitějších a nejkrásnějších pocitů na světě. Pocit milovanosti, štěstí, lásky, a obecně krásna. Ale o tom, zas příště :)

 Mějte krásný zbytek dne, týdne, měsíce a roku! Přeji Vám vše nejlepší a nejkrásnější v roce 2017!

Pa, T.

PS: Co znamenají Vánoce pro Vás? Žádné komentáře:

Okomentovat